FAQ

ORGANIZACYJNE  

1.Czy opinie mogą zostać przesłane w postaci skanu dokumentu? Dokumenty te mogą zostać przesłane w formie skanu, zdjęcia lub też w formie maila bezpośrednio z adresu służbowego komendanta hufca lub pełnomocnika.

 2.  Czy patrol może składać się z harcerzy z dwóch różnych hufców? Patrol może reprezentować drużynę, szczep, hufiec lub inną jednostkę lub jednostki. Pamiętaj tylko, że jeśli patrol reprezentuje dwa różne hufce, to potrzebne są dokumenty od dwóch komendantów hufców (opinia i zgoda na wyjazd).

 3. Czy z jednego hufca może jechać więcej niż jeden patrol na zlot? Tak, może. Nie ma ograniczenia ilości patroli z jednej drużyny, szczepu, hufca lub chorągwi.

 4. Czy w zlocie mogą brać udział drużyny NS? Ponadto, jeśli w Twojej drużynie jest ktoś, kto np. porusza się na wózku inwalidzkim to organizatorzy zadbają o udogodnienia dla takich osób jak np. toaleta dla osób niepełnosprawnych ustawiona blisko waszego subcampu. Weź jednak pod uwagę, że nie jest to zlot drużyn NS, dlatego też nie wszystkie zajęcią mogą być dostępne dla osób niepełnosprawnych.

5. Czy, aby wziąć udział w zlocie harcerze muszą mieć ukończone 11 lat? Czy mogę zabrać na zlot młodsze dzieci? Wystarczy, że uczestnik rocznikowo ma 11 lat. Wyłącznie w uzasdnionych przypadkach za zgodą organizatorów oraz komendy kontyngentu można zabrać młodsze dzieci. Program na zlocie dostosowany jest do dzieci w wieku od 11 do 17 lat. Miej na uwadze również to, że zajęcia są prowadzone w języku angielskim, zastanów się czy dany harcerz czy harcerka, da sobie radę na zlocie.

 6. Czy patrole przygotowywują sobie same posiłki? Czy muszę zabrać swój namiot? Patrole zapewniają sobie wyżywienie we własnym zakresie, a także sprzęt niezbędny do jego przygotowania. Podobnie z namiotami oraz pozostałym sprzętem do biwakowania – wszystko to musicie zabrać ze sobą na zlot.

 7. Jadę na zlot jako IST czy muszę zabrać namiot? Czy otrzymam posiłki na zlocie? IST śpi w swoich namiotach, ale nie musi zabierać tyle wyposażenia co patrol, ponieważ IST otrzymuje posiłki na terenie zlotu. Z rzeczy kuchennych wystarczą sztućce, kubek i menażka.

 

ZMIANY OSOBOWE W PATROLU

8. Czy po zgłoszeniu patrolu mogę zmienić potem ilość jadących w nim osób jeśli np. ktoś zrezygnuje lub też zachoruje przed wyjazdem? Czy tej osobie zostanie zwrócone wpisowe? Jeśli jeszcze nie zapłaciłeś składki zadaniowej na IC za patrol, to możesz zmniejszyć liczbę osób i odpowiednio płacisz wpisowe za mniej osób. Jeśli zapłaciłeś już składkę zadaniową na IC, to najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie innej osoby, która pojedzie za kogoś na zlot. Wpłacona składka zadaniowa nie podlega zwrotowi. Związane jest to z organizacją kontyngentu. Np. bezpośrędnią opłatę za zlot przelewamy organizatorom, którzy nie zwracają opłaty w przypadku rezygnacji. Wyprawka robiona jest na nasze zamówienie z wybranym przez nas logo, czyli za to co zamówimy musimy zapłacić. Pamiętaj, że jeśli chcesz dokonać zmiany uczestnika po terminie 1 maja 2018r. należy to uzgodnić z nami.

9. Czy mogę zwiększyć liczbę osób w patrolu? Do 10 grudnia czyli do dnia zakończenia zgłoszeń można zmieniać dowolnie liczbę osób w patrolu. Po tej dacie nie ma możliwości zwiększenia liczby osób w patrolu. Patrol może się jedynie zmiejszyć (patrz punkt 3). Na tym etapie zgłoszeń nie jest nam potrzebna również lista z nazwiskami uczestników, wystarczy tylko ilość.

10. Czy możemy dokonać zmiany opiekuna w trakcie przygotowań do zlotu? Prześlijcie nam proszę taką informację. Jeśli chcecie dokonać zmiany po 1 maja 2018r., należy to uzgodnić z nami.

  

DSCZ (wpisowe)

11. Kiedy mam zapłacić DSCZ za IC? DSCZ (wpisowe) należy wpłacić dopiero po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się na zlot.Wpisowe należy wpłacić w wybranym przez siebie terminie: albo do 10 stycznia (niższa stawka 145 zł) albo do 10 lutego (wyższa stawka 170zł).

12. W informacji o wpłatach napisane jest, że należy wpłacić składkę zadaniową na IC do dnia 10 stycznia 2018r. Czy to oznacza, że do tego dnia składka musi zostać zaksięgowana na koncie GK? Oznacza to, że najpóźniej 10 stycznia przelew wychodzący musi zostać zaksięgowany na koncie, z którego robiona jest wpłata. Zaksięgowany, a nie zlecony, dlatego pamiętajcie, żeby odpowiednio wczesnie wpłacić środki do hufca, żeby skarbnik miał wystarczająco dużo czasu na wykonanie przelewu. Można również dokonać wpłaty np. na poczcie i wtedy 10 stycznia jest to ostatni dzień na zrobienie takiej wpłaty.

 

ZADANIE PRZEDZLOTOWE

13. Z naszej drużyny chcą pojechać dwa patrole na zlot. Czy możemy razem realizować zadanie przedzlotowe? Tak, jak najbardziej razem możecie zrealizować zadanie.Jeśli jesteście patrolami z tego samego szczepu lub hufca i chcecie również realizować zadanie razem, skontaktujcie się znami.

14. Czy jest jakiś wzór meldunku z wykonanego zadania przedzlotowego? Nie, wzoru nie ma. Podaliśmy Wam za to wskazówki, jakie elementy będą oceniane. Warto pamiętać o każdym z nich. Wasz meldunek nie musi składać się z pięciu tomów, ale pamiętajcie też, że oceniamy to co jest napisane/sfotografowane, a nie to czego musimy się domyślać. Przed wysłaniem do nas meldunku warto go dać do przeczytania osobie, która niezbyt dużo wie o waszej akcji, i poprosić ją aby opowiedziała własnymi słowami jej wrażenia, na czym wg niej polegał Wasz pomysł itd. Łatwo wtedy sprawdzić czy faktycznie to co napisaliście jest odbierane, tak jak to sobie zamierzyliście. I najważniejsze, nie zostawiajcie napisania wszystkiego na ostatnią chwilę.

15Temat zadania przedzlotowego jest bardzo ogólnikowy: wraz z patrolem przeprowadź działanie zainspirowane mottem tegorocznego zlotu – IT IS A CHANGE REACTION. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim ma to być pozytywna zmiana, najlepiej trwała, czyli nie taka polegająca na rozdaniu ulotek w piątkowe popołudnie. Ta zmiana może dotyczyć Was samych, Waszej drużyny jako wspólnoty, Waszego środowiska lokalnego itd. Może wynikać z Waszych zainteresowań, potrzeb albo i problemów. Najlepiej, żeby przyniosła jakiś wymierny, mierzalny efekt. Unikajcie akcji na FB typu „polubcie nasz profil”. Jak najbardziej możecie wykorzystać media społecznościowe jako narzędzie informacji czy pozyskiwania sojuszników/współpracowników, ale sama zmiana ma zajść w realu, nie w wirtualnym świecie. Działajcie! Pomysły? Rozejrzyjcie się wokół siebie. Może od lat wszyscy narzekają, że siedziba hufca wymaga remontu, ale jakoś nikt nie ruszy palcem. Może od zawsze chcieliście się jako drużyna czegoś nauczyć, ale jakoś nie było czasu. Może chcecie zangażować się w jakąś akcję charytatywną, społeczną, ale brakowało Wam do tej pory odwagi. Niech Wasze działanie będzie dobrą zmianą w Waszym środowisku harcerskim/lokalnym,  która zainspiruje innych do działania. Dostosujcie swój pomysł do możliwości Waszego patrolu. Szukajcie sojuszników. Działajcie razem. Otwórzcie szeroko oczy.

16. Jako drużyna mamy już w naszym planie pracy akcję, która pasuje do tematu zadania. Czy możemy ją zrealizować, czy musimy wymyślić coś nowego? Jak najbardziej możecie realizować Wasz pomysł. Warunkiem jest oczywiście, aby Wasze działanie było w temacie zadania i odbyło się w terminie wyznaczonym na jego wykonanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *