Karta EKUZ

Co to jest karta EKUZ i dlaczego trzeba ją mieć?

ekuz_awers

Pamiętaj: Każdy uczestnik, również opiekun oraz IST, jest zobowiązany do posiadania karty EKUZ na czas trwania zlotu!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie: EKUZ) to dokument, wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku, gdy wybierasz się za granicę, zarówno w celach wypoczynkowych, naukowych jak i zarobkowych. EKUZ poświadcza twoje prawo do korzystania ze świadczeń medycznych w krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.  Dzięki karcie wyjedziesz spokojny o swoje bezpieczeństwo.

Dzięki EKUZ osoby opłacające w Polsce składki na NFZ mają – w nagłych wypadkach – prawo do korzystania w ramach swojego ubezpieczenia, z opieki zdrowotnej na terenie wyżej wymienionych państw. Zakres świadczeń zdrowotnych ma umożliwić kontynuowanie pobytu za granicą. Złamana noga, oparzenie, skręcona kostka czy rozcięta dłoń nie zepsują ci już wakacji i co równie ważne, nie spustoszą zawartości twojego portfela. EKUZ przydaje się głównie w nagłych wypadkach, gdy natychmiastowo potrzebna jest operacja czy założenie gipsu.

Jak ją uzyskać?

Aby otrzymać EKUZ należy złożyć wniosek co w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek można otrzymać w Oddziale lub Delegaturze albo pobrać tutaj. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Oddziale w jeden z następujących sposobów:

  • osobiście;
  • pocztą (w tym pocztą elektroniczną);
  • faksem;

Pamiętaj jednak, że po odbiór karty musisz stawić się osobiście. Wydanie EKUZ jest całkowicie bezpłatne.

Do wniosku należy załączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, więcej informacji tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *